fbpx

27.07.2021

Põhja-Eesti toidupiirkonna nädalauudised nr. 10

Järgnevad kaks nädalat valmistume meie piirkonna esimesteks Avatud triiphoonete ja aedade päevaks. Päev leiab aset 7. augustil, mil oma triiphooned ja aiad avavad 20 põnevat kohta Harju – ja Lääne-Virumaal. Triiphoonete päevaga soovib Põhja-Eesti kohaliku toidu võrgustik taaselustada kohalikku mõisate juures paiknevate kasvuhoonete-talveaedade ja talude suveköökide toidukultuuripärandit, kutsuda kõiki üles laiendama oma eluruume suveks aeda ja pakkuma seal värsket omakasvatatud toitu. Teie head lugejad saate järgneva paari nädala jooksul aga kokku panna omale sobiva programmi, et siis 7. augustil osa saada meie põnevast päevast. Siinkohal paneme teile väikseid vihjed eesootavast:

Karepa ravimtaimeaias saab näha ja kaasa osta ürditeesid, salve ja soolasid, lisaks on võimalik vaadata Verner Luke maalinäitust. Sagadi mõisa lille- ja ürdiaiaga on võimalus tutvuda peaaednik Helle Väärsi juhendamisel. Palmse mõisa uhked triiphooned väärivad kindlasti külastamist! Eesti põhjapoolseimas veinitalus Veinivillas saab degusteerida kohalikke puuvilja-, marja- ja viinamarjaveine, tuurid veinitootmisse algavad kell 11.00, 13.00 ja 15.00.  Halliktoa talu on elustiilitalu, mis asub imelise looduse keskel, teid ootavad kohalikud maitsed ja talu omatoodang. Kõnnu viinaköök on maalikunstnike Katrin ja Sven Saagi kodu, ateljee ja galerii. Lisaks maalide vaatamisele pakutakse kodukohvikus valminud roogasid ning võimalust kunstnike juhendamisel ka ise maalida. Kolga mõisas oodatakse teid igal täistunnil liituma mõisa triiphoonete ajalugu tutvustava giidituuriga ning mõisa kohvikus on võimalus nautida lahemaa maitseid. Kell 12 toimub vestlusring Lahemaa nelja mõisa arhitekti Fredi Tompsi, Aarne Kanni, Peeter Püssimi ja Urmas Arikesega. Maretaru-Uuetoal on võimalik tutvuda eheda taluga: kasvuhoonetaimedega, küülikuid hellitada, külakiigel kiikuda ja loomulikult maitsta talukohviku toitu. Kuusiku loodustalu on armas väike metsatalu, kell 12.00 ja 15.00 on võimalus talu peremehe ja perenaisega teha ringkäik talu sopilises aias ja tutvuda talu loodusmajaga. Perenaine pakub ka mahekohvi ja suviseid kooke. Aali Ajaviitetalu avab Näkiuurimiskeskuse triiphoone ning ootab teid II Wähja festivalile. Võimalus osta eestimaist jõevähki! Ravila mõis ootab teid põnevate töötubadega: käsitööleiva valmistamine, karaski küpsetamine, tutvustatakse piirkonna tootjate tooteid, toimub kontsert kollektiivilt Telemann ja kaasaegsed. Lootose aiabutiik on täiesti ainulaadse ülesehitusega taimepood, võimalus tutvuda tänapäevaste võimalustega kasvuhoonetele ja paviljonidele. Dendropark Smaragd pakub igal täistunnil tasuta aiaekskursioone ja tutvumist alpakadega. Taali mesilas saab uudistada mesindusega seonduvat, pakutakse kohaliku toitu ja võimalust peremehe-perenaisega juttu puhuda. Harmoonikumi Laidoneri karjakastellis ja aias saab nautida merevaatega triiphoonekohvikus paepealseid maitseid.
Triiphoonete päeval toimub ka Karla aiandustalude traditsiooniline ühisüritus Lilleralli 2021. Sadevälja aiandustalus on näiteks kahehektariline kollektsioonaed koos hubase terrassikohvikuga, Tõnise puukool asub üle 300 aastase ajalooga Pearnahansu talu maadel. Roosojalt leiate enam kui 400 erineva sordiga rosaariumi. Roogoja on üks maailma põhjapoolsemaid elulõngade aretuskohti.
Triiphoonete päeva info ja kaardirakendus: https://kohaliktoit.arenduskoda.ee/sundmused/avatud-triiphoonete-ja-aedade-paev/ <https://kohaliktoit.arenduskoda.ee/sundmused/avatud-triiphoonete-ja-aedade-paev/>
Lisainfo: Eha Paas, eha@arenduskoda.ee <mailto:eha@arenduskoda.ee>, tel 5170214

Päev toimub Põhja-Eesti maitseteaasta raames, toimumist toetab Euroopa Liidu Leader programm ja maaeluministeerium.

 

Meie maitseteaasta kahvel on Valgejõel, Veinivillas. Perenaine Tiina Kuuler räägib Harju elule ka oma ettevõtjaks saamise loo.

 

 

Jaga: