fbpx

05.06.2021

Avasta Põhja-Eesti maitseid Eesti Veiniteel

2021. aasta toidupiirkond on Põhja-Eesti. Kohalikke maitseid võid avastada Eesti Veiniteel, külastades piirkonna avatud veinimajasid.

Aru Mõis võõrustab koos teiste veinimajadega suvel külalisi.

Eesti Veinitee koondab käsitöötootjaid, väike- ja pereettevõtteid. Enamus veinimajadest pakub ka võimalusi degusteerimiseks, tootmisega tutvumiseks ja toidunautimiseks.

 

Aru Mõis – Kõrvemaal asuva väikese veinimaja pererahvas teeb seal soojal ajal veini ja võtab külalisi vastu. Lisaks veinidele on laual ka kaks kanget napsu: Eesti käsitööjookide festivalil 2020. aastal auhinnatud Õuna hing ja täiesti uus Herbarium – London dry meetodil valmistatud õunadestillaadi põhine džinn. Degusteerimise juurde pakutakse ka suupisteid. Põhja-Eesti maitsete aastal avati Aru mõisas Mauri Grossi õlimaalide näitus “Herbaarium”, mis jääb avatuks kogu suveks. Aru Mõis on ettetellimisel avatud soojal ajal maist septembrini. Vajalik eelbroneerimine.

Herbarium käsitöödžinn on Aru Mõisa uusim toode.

 

Habaja Viinavabrik – Tartu maanteest lühikese autosõidu kaugusel paikneva toreda vana viinavabriku pererahvas peab nädalavahetustel õuel kohvikut, kus pakutakse oma majas valminud veinide kõrvale juba kuulsust kogunud kiviahjupizzat. Viinavabriku veinivalikus on traditsioonilisel meetodil pudelis kääritatud rabarberi vahuvein, eksootiline magus nõgesevein ja teised maitsvad joogid, sh limonaadid, mida kõike saab eelneval kokkuleppel degusteerima minna. Vaadata saab fotograafist perenaise Julia-Maria Linna fotonäitust. Külmal talvel said külalised õuel asuval tiigil uisuringe teha, suveks valmib tiigile ujuv kontserdilava.
Habaja veinitoodangu lipulaev on pudelis kääritatud rabarberi vahuvein.

 

Valgejõe Veinivilla – maalilisel jõekaldal vaid paari minuti kaugusel Peterburi teest saab veinimaitsmisest teha täiesti unikaalse elamuse. Perenaise, Eesti käsitööveinide Grand Lady Tiina Kuuleri loodud veinis võid kasvõi vanni võtta – ja see ei ole nali! Degustatsioone pakutakse nii majas kui metsas, ja vajadusel isegi internetis virtuaaldegustatsioonina. Kohalikku ajalugu saab tundma õppida veinimaja seintel olevailt vanadelt kaartidelt või peremehe poolt läbi viidava ekskursiooni käigus. Veinikõrvast suupärast leiavad nii suured grupid kui väiksemad seltskonnad.
Valgejõe Veinivilla õuna-ebaküdooniavein valiti 2019. aastal Põhja-Eesti esindusjoogiks, pohlavein Erik Menved 2020. aastal Põhja-Eesti joogimeeneks.

 

Hindreku talu Eesti veini kamber – jääb küll Põhja-Eestist veidi Eestimaa keskme poole, kuid kui tahad kõik Eesti joogimeistrite veinid ja siidrid korraga ette võtta, siis siin on sul see võimalus täiesti olemas. Eesti veini kambris läbiviidaval koolitusel on võimalik tutvuda käsitööveinide paremikuga ning osta veine ja siidreid kaasa. Koolitusi viib läbi perenaine Tuuli Klementa, kes omandab Eesti Sommelejeede Erakoolis juuniorsommeljee taset. “Eesti veini koolitus” on pärjatud Eesti ökoturismi kvaliteedimärgisega EHE. Muidugi võid Hindreku talus ka niisama puhata või ürituse korraldada.
Eesti veini kambris leiad kõigi Põhja-Eesti veinitootjate valmistatud veinid.

Jaga: